Pilarka spalinowa. Bezpieczeństwo pracy ma znaczenie

Cięcie drewna pilarką spalinową wydaje się być pracą, w której nie ma prawa zdarzyć się nic niepokojącego. Nic bardziej błędnego. Pilarka spalinowa to urządzenie z ostrym łańcuchem, wirującym na wysokich obrotach a ryzyko zranień podczas cięcia drewna jest jak najbardziej realne, dlatego podejmując się cięcia drewna pilarką spalinową, nie można zapominać o swoim bezpieczeństwie.

Strój i buty

Do pracy pilarką spalinową (https://zamu.pl/pily-spalinowe) niezbędny jest właściwy strój. Praca w luźnym przypadkowym ubraniu to duże ryzyko przypadkowego zahaczenia odzieżą o łańcuch i co najmniej zranienia. Trociny, które powstają podczas cięcia, z łatwością mogą dostać się do oczu, podobnie, jak twardsze elementy, które przypadkowo odskoczą podczas cięcia drewna. Używanie specjalnych kasków lub chociaż okularów powinno być więc czymś oczywistym. Nie należy jednak używać okularów, które uderzone kawałkiem drewna mogą się rozbić i spowodować poważne zranienia. Ważne też są mocne buty. Minimalizują ryzyko zranień i kontuzji gdy – na przykład – ciężki, odcięty kawałek drewna spadnie na stopę.

Ostrożność podczas pracy

Podczas cięcia drewna należy zachować daleko idącą ostrożność. Przy cięciu drewna istnieje duże ryzyko „odskoczenia” pilarki, dlatego nigdy nie należy ciąć drewna wyłącznie końcówką prowadnicy. Zawsze pilarkę należy mocno trzymać oburącz. Przy ścinaniu drzew, warto uważać na to, w jaki sposób drzewo spadnie. Ryzyko przygniecenia nawet przez niewielkie drzewo, jest bowiem duże. Oczywiście pilarka spalinowa powinna być w pełni sprawna, ze sprawnym hamulcem awaryjnym, odpowiednio naciągniętym i naostrzonym łańcuchem. Pracując sprawną pilarką, w odpowiednim stroju i z dużą ostrożnością, na pewno uda się uniknąć nieprzewidzianych wypadków przy pracy.