Jakie wybrać wiertła do metalu

Dobór odpowiednich wierteł w dużej mierze zależy oczywiście od rodzaju materiału, w którym to będą wykonywane otwory. Jeżeli chodzi o wiertła do metalu, to przeznaczone są one przede wszystkim do wykonywania otworów w aluminium, cynku, miedzi, mosiądzu, żelazie oraz stali niestopowej.


Wiertła do stali nierdzewnej

W przypadku stali nierdzewnej najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z solidnych wierteł wykonanych ze stali szybkotnącej. Najlepiej aby zawierały one w swoim składzie dodatki stopowe kobaltu – HSS-E. Ze stalą nierdzewną doskonale poradzą sobie także wiertła do metalu ze specjalną powłoką tytanową, które są niestety o wiele droższe niż tradycyjne wiertła HSS. Tytanowe powłoki umożliwiają wiercenie w bardzo twardej stali bez nadmiernego zużywanie się wierteł, dzięki czemu w dłuższej perspektywie można zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy.

Ostrzenie wierteł do metalu

Zakup porządnych wierteł do metalu, to tak naprawdę połowa sukcesu, ponieważ bardzo ważną kwestią jest także ich odpowiednie ostrzenie. W dzisiejszych czasach wiertła do metalu można naostrzyć na dwa różne sposoby. Pierwszy sposób wiążę się z zakupem specjalistycznego urządzenia do ostrzenia. Drugim sposobem jest z kolei samodzielna próba dokładnego odzwierciedlenia kształtu. Pamiętać należy jednak o tym, że naostrzenie wiertła bez specjalistycznego sprzętu wymaga doświadczenia i praktyki. Szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe kąty ostrzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *