Jakie kwestie należy uwzględnić przy wyborze gaśnicy do domu?

Warto wiedzieć, że obecnie na rynku można zaopatrzyć się w trzy rodzaje gaśnic. Oczywiście każdy z produktów ma zupełnie inne przeznaczenie. Można wyróżnić gaśnice proszkową, śniegową i wodną.

Gaśnica proszkowa

Gaśnica proszkowa jest w najprostszym możliwym ujęciu zbiornikiem wypełnionym drobnym proszkiem gaśniczym, który przy pomocy niepalnego gazu jest wyrzucany z gaśnicy, by odciąć tlen od powierzchni, która w danym momencie się pali. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w zdecydowanej większości przypadków stosowane są proszki węglanowe, a także fosforanowe. Warto wiedzieć, że proszki fosforanowe cechują się przede wszystkim zdecydowanie większą odpornością na wstrząsy czy wilgoć. https://www.bhp-gabi.pl/k658,ochrona-ppoz-gasnice-znaki-instrukcje-bhp-gasnice.html

Gaśnica śniegowa

Z kolei gaśnice śniegowe wykorzystują w swoim działaniu skroplony dwutlenek węgla. Należy mieć świadomość, że w trakcie wystrzelania z gaśnicy nie tylko ulega on rozprężeniu, ale również uzyskuje temperaturę wynoszącą -78 stopni Celsjusza. W ten prosty sposób na powierzchni danego obiektu będzie tworzyła się warstwa suchego lodu. Warto wiedzieć, że tego typu gaśnice przeważnie stosuje się w przypadku chęci ugaszenia różnego rodzaju urządzeń elektrycznych, które znajdują się pod napięciem.

Gaśnice wodne

Można również zaopatrzyć się w gaśnice wodne. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ich najbardziej istotnym składnikiem gaśniczym jest piana gaśnicza, która jest uwalniana z wnętrza przez sprężony niepalny gaz. Godny uwagi jest fakt, że omawiany rodzaj gaśnicy doskonale zda egzamin w przypadku pożarów typu A, B i F.

Gaśnica proszkowa
Posted in Dom