Jak wybrać wiertło do drewna?

Choć wydaje się, że wykonywanie otworów w drewnie jest znacznie łatwiejsze niż w innych materiałach, to jednak nie można powiedzieć, że jest to zadanie łatwe. Wystarczy, chociażby złe dobranie odpowiedniego wiertła do drewna, aby spowodować pęknięcie materiału, w którym będzie się dokonywało wiercenia. Na co zatem powinno się zwracać uwagę podczas dobierania wiertła, aby wykonać otwór bez zniszczenia materiału?

Jaki uchwyt wiertła?

Zdecydowanie najważniejszą sprawą podczas dobierania wiertła, nie tylko zwykłego wiertła do drewna ( https://zamu.pl/wiertla-do-drewna ), ale też ogólnie jakiegokolwiek wiertła, jest jego uchwyt. Kluczowe jest w tym wypadku zorientowanie się, jaki konkretnie typ uchwytu posiada używana wiertarka, ponieważ to właśnie pod nią należy dobrać wiertło.

Rozmiar wiertła

Kolejną bardzo ważną sprawą podczas dobierania wiertła jest określenie jego rozmiaru. Chodzi tu nie tylko o średnice wiertła, lecz również o jego długość. Średnice, jak i długość warto wybrać oczywiście pod kątem potrzeb, czyli tego, jaki konkretnie otwór się potrzebuje. Nie warto jednak przesadzać z długością wiertła, ponieważ zbyt długie wiertło może spowodować trudności podczas wiercenia.

Jaki materiał?

Ostatnią sprawą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest materiał, z którego dane wiertło zostało wykonane. Najlepiej w tym wypadku powstrzymać się od eksperymentowania i wybrać standardowe wiertło, które wykonane jest ze stali chromowo-wanadowej (CrV). Gwarantuje ono nie tylko wygodę użytkowania, lecz również pewność, że nic złego podczas wiercenia się nie stanie ani z materiałem, ani z samym wiertłem.